Venturi Prensibi Nedir? | Yer Etkisi


Hello friends, today I am going to explain ‘How does venturi principle work’ on this car and its hidden aerodynamic features. Same technology was also used in Formula 1 once and will be used again. In order to preserve this magnificent look, designers didn’t want to use a huge wing. At the same time I will talk about Aston Martin’s hidden aerodynamics, this hidden, invisible control of air and ability to produce 180 kg of downforce. This magnificent car is Aston Martin DBS Superleggera And not to disturb this amazing look, some specific aerodynamic features are added to this car. The first one is pretty obvious. There is a huge grill in front of this car. The air enters from this huge grill. I will later explain what happens to this air later in the video. The real engineering related part is that part actually. But at the same time air enters from the front-side grills and flows trough the wheels. While flowing, it also cools down the brakes and exits from these special carbon fiber side vents. Obviously these vents look really good, but it looks even better when you open the hood It really is a masterpiece. The air left from these vents gets divided by the wing shaped side mirrors. This is all calculated. Majority of this divided air enters trough this vent and flows through body panels, and leaves through the wing called ‘air blade’. This air pushed perpendicular to the ground Now the important part is, what happens to the air entering through the main grill? That air flows beneath the car through venturi tunnels. Venturi tunnel is a duct with large opening, which gets smaller in a certain point causing the air to flow faster in that specific area. This is called venturi principle. Air moves with contant velocity in a regularly shaped duct. If you choke that air, as you can all imagine velocity of that air will increase. This is caused by mass continuity. This high velocity air would have low pressure due to Bernoulli principle. This low pressure area would cause low pressure below the car and higher pressure above the car. Higher pressure above the would push the car towards the ground, and produce downforce. At the same time air flowing beneath the car would flow through double-diffuser, again a Formula 1 technology, would connect with the air exiting air blade causing low drag forces acting on the car. And at the same time would produce downforce as I said. Venturi principle is one of the main subjects shown in fluid mechanics and these kinds of super cars by controlling the air flow, can produce downforce without sacrificing the clean look of the car. Once it was used and banned in Formula 1 because it was too advantageous But now, starting from 2021 it will be used again. This is all I explain in this video. If you liked the video please hit the like button and subscribe to this channel. And if you have any other video ideas that we can explain scientifically, please write it to the comments section. For now, goodbye.

100 thoughts on “Venturi Prensibi Nedir? | Yer Etkisi

 1. bu venturi şey değilmi ya 2021 de F1 lerdede kullanılacak sanırım 82-83 den sonra yasaklanmış galiba yada o tarz eski yıllardan sonra ama 2021 de izin verilmiş tekrar

 2. hocam pır pır da denilen, su motorunun yapısı ve arabalarda kullanılması mümkün mü? ya da neden kullanılmıyor bununla ilgili bir video yapar mısınız?

 3. Merhaba türk bir usta kare pistonlü motor ile 1 litre ile 100 kilometre gidilebileceğini idda etti buraya kadar okey bu haberi gördükten sonra aklıma birşey takıldı neden pistonlar üçgen kare altıgen vs. Değilde yuvarlak? Onlarca otomobil firması var illaki birtanesinin bile aklıne gelmiştir peki neden yapmadılar? Basınç farkı desem aynı basınç oluşacak.

 4. ABİ MOTOR BÖLÜMÜ OKUDUM. ARABALARA AŞIRI İLGİM VAR. KANALDAKİ ÇOĞU ŞEYİ BİLİYORUM. FAKAT BİLMEDİĞİM BİŞEY SORAYIM: DİZELLER NEDEN KENDİ KENDİNE GİDİNCE COMON RAİL DEN ZARAR GÖRÜYOR?. MEKANİK OLARAK HAREKETTEN BASINÇ TEK TARAFA AZ GELDİĞİNDEN DİYE DÜŞÜNÜYORUM. CEVAP BULABİLİRSEM ÇOK GÜZEL OLUR YA ❤️

 5. Mühendislik öğrencisi olarak bu tip videolarınızı.cok seviyorum , formula 1 lerde ve uçaklarda hızı sanırsam ya venturimetre ile yada orifismetre ile ölçülüyordu bunun hakkında bir video gelirse herkes bilgilenmis olabilir

 6. Şimdilerde tanıtılan 2020 sezonu Formula 1 arabalarını inceleme videosu gelse çok süper olur. Geçen sezondan farklılıkları, sizin düşünceleriniz vb.

 7. peki arabalarda yakıtın patlamasıyla oluşan ısıyı elektrik enerjisine ceviremezmiyiz. bilindiiği üzere enerjinin büyük bir kısmı ısı enerrjisi olarak yok oluyor. örneğin motorun gömleklerinin yakınına veya egzoz çıkışına '' peltier'' gibi bir sistem belki daha gelişmişi konularak ….madem yakıt patladığında yüzlerce derece ısı açığa çıkıyor bunu mühendisler neden tekrar elektrik enerjisine dönüştürmüyorlar.busayede şarj dinamosuna da kesinlikle gerek kalmazdı ve beygirimizden çalmazdı ve klimada yakıtı etkilemezdi ve elektrikli direksiyon sistemi daha verimli kullanılabilirdi….(peltier elektirik ısı dönüşümünü sağlayan parçadır)

 8. Ön çekişli arabalarda şanzıman motorla beraber ön tarafta olmasına rağmen vites kolu neden arabanın ortasında? elektrikli olsa bile sistem manuel araçlarda araç kapalıyken elektriksizken araba nasıl boşa veya herhangi bir vitese geçiyor?

 9. Linkte bitane dayı var motor tasarlamiş. Destek yok adama. Devlet heyet göndermiş bakın diye, gelen heyet ömrümde ilk defa motor görüyor gibiydi. Siz bi baksanız imkanınız olursa nedir ne değildir misali bize de anlatsanız süper olmazmı.
  https://youtu.be/IRf7pqrz6kU

 10. kardeş bu araç aşırı pahalı…. EVET sen bu aracı TANITMADIN… sadece prensip üzerinden aracı konu mankeni seçmişsin
  Fakat daha ucuzu ve bu işi bu kadar çetrefilli halde değil de sade-basit (kimilerine göre imkansız bu görünüşle) denmesine rağmen nissan gtr modeli ile daha ucuza başarmış… aston martin de seneye hintlilere satılır:)

 11. 70 li yıllarda tasarladığım bir proje hatta halen bundan daha kapsamlı. rüzgarı arabanın kaportasının altında gizlenmiş tünellerden geçirip çıkışta ise tıpkı Rusların SU 35 ve SU 57 lerdekine benzer itki yönlendirici nozullar vasıtasıyla araca hem down force sağlamak hemde virajda ise savrulmasını önleyebilmek amacıyla gerekli yönde nozulları çeviren bir sistemi tasarlamış ve basitçe planlarını çizmiştim.henüz ortaokula gittiğim yıllar idi. bu yöntemle araçlarda kanat kullanılmasına gerek kalmayacağını düşünmüştüm. ve gene rüzgarın tahliye olduğu bölümde nozulların çıkışlarını son derece dar tutmak suretiylede elde edlecek down force un etkisininin yükseltilebileceğini öngörmüştüm. o yıllarda bunu anlattığım arkadaşlarım bunu gereksiz ve hayalperest bir uğraşı olarak değerlendirmişlerdi. oysa 45 sene önce tahayyül ettiğim bu fikrin henüz aşağı yukarı % 50 sini yapabilmişler.

 12. Su haberlerde çıkan kare pistonlu motor icad eden bi dayı var. Bu mevzuyu hemen bugünlerde inceleyebilirmisiniz mühendislik acisindan. Çünkü haberlerde çıktı devlet temas kurmuş dayiyla diye. Yani gerçekten mümkün ve verimli olurmu?

 13. Çok güzel bi video olmuş gerçekten. Arabalar üzerinde kullanılan teknolojiden bahseden Türkçe kaynaklar çok az umarım devamı gelir. Formula 1 teknolojisine değinmeniz yerinde olmuş nitekim arabalarda kullanılan çoğu teknolojik çalışma F1 kaynaklı. Serhan Acar'ın bu konuyla alakalı videosunu izledikten sonra bayağı şaşırmıştım.

 14. Tekirdağ'da motor ustasının yaptığı kare pistonlu motor hakkında videonuzu veya en azından bu motorla ilgili görüşlerinizi belirtebileceğiniz bir videoyu kişisel olarak sabırsızlıkla bekliyorum,zira bakanlık tarafından görevlendirilen yetkililer motoru yerinden incelemişler sizinde fikirlerinizi duymayı çok isteriz.

 15. Tekirdağlı ustamızın yapmış olduğu kare pistonlu araç hakkında ne düşünüyorsunuz kendisi aynı zamanda 1978 yılında LPG yi il bunlan adam

 16. Yaw siz adamsınız ya okulda derste bir türlü anlamadığım bir çok konuyu bu kanalda öğrendim çok iyi anlatıyorsunuz

 17. yakıt fiyatlarının bölgesel olarak 1 tl kadar farketmesinin ve mesela, class gibi yerlerde neden daha ucuz oldugunu. alsak korkmaklımıyız farkı ne oluşturuyor anlatabilir misiniz.

 18. Şu anki F1 araçları birbirlerini yakından takip edemiyor bu teknoloji sayesinde umarım yakın, bol Ataklı F1 izleriz

 19. Saygıdeğer kanal sahipleri, size bir sorum olacak; ODTÜ makine mühendisliği bölümü okumaya değer, iş imkanı bol bir bölüm mü? İnsanlar makine mühendisliği düşüşte gibi ithamlarda bulunuyor, cevabınızı merakla bekliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *